آموزش جامع رایانه

وبلاگ تخصصی علوم رایانه-ترفندها-پاسخ گوئی به سوالات

مراحل اشکال زدایی در یک شبکه
ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/٥  کلمات کلیدی: شبکه

تست راه حل

بعد از پیدا کردن راه حلی مناسب، باید دوباره به اول کار برگردیدو مجددا شرایطی را بوجود آورید که باعث بروز خطا شده بود.

اگر مشکل دوباره بوجود نیامد، باید به بررسی موارد دیگری بپردازید که به نوعی با تغییرات اعمال شده توسط شما در ارتباطند، تا مطمئن شوید که رفع یک مشکل باعث ایجاد مشکلات جدیدی نشده است.
در این مرحله ارزش زمانی را که برای ثبت روند اشکال زدایی شبکه صرف کرده اید معلوم می شود چون برای اینکه مطمئن شوید مسئله ای که کاربر در وحله اول با آن برخورد کرده بود کاملا برطرف شده است باید روندی که برای ایجاد مجدد آن مسئله انجام داده بودید را عینا تکرار کنید.


تعیین نتایج حاصل از راه حل اعمال شده

در طول اشکال زدایی شبکه باید کل شبکه را زیر نظر داشته باشید و تمام حواس خود را فقط جمع مشکل یک کاربر، یک برنامه و یا یک شبکه محلی نکنید. گاهی این امکان وجود دارد که استفاده از روشی برای رفع یک مشکل، مشکلات دیگری ایجاد کند که شدیدتر باشند و کاربران بیشتری را تحت تاثیر قرار دهد. بعنوان مثال اگر کاربران یک شبکه محلی با ترافیک بالایی مواجه شده باشند که کار آنها را مختل کرده است، ممکن است با متصل کردن تعدادی از کامپیوترهای آنها به یک شبکه محلی دیگر ، مسئله را رفع کنید.

اما اگر چه ممکن است انجام اینکار مشکل آن کاربران را حل کرده باشد، اما این امکان هم وجود دارد که ترافیک شبکه محلی دیگری را بالا برده باشید و در نتیجه مشکل حادتری بوجود آمده باشد.

در مورد این مثال خاص شما می توانستید تدبیری فراگیرتر اتخاذ کنید. بعنوان مثال می توانستید شبکه محلی کاملا جدیدی ایجاد کنید و تعدادی از کاربران را به آن شبکه منتقل کنید.

 

ثبت راه حل اتخاذ شده

گرچه در اینجا ثبت فعالیتهای انجام شده و راه حل اتخاذ شده بعنوان مرحله ای مجزا آورده شده است، اما اینکار باید از زمانیکه کاربری از شما تقاضای کمک می کند، انجام شود.

در یک تیم پشتیبان منظم و یا سازماندهی درست باید سیستمی برای ثبت مسائل بوجود آمده در شبکه و روشی که برای رفع هر یک اتخاذ شده است وجود داشته باشد.

در بسیاری از موارد تیم های پشتیبان متشکل از گروههایی هستند که سطح آنها از نظر مهارت در اشکال زدایی با همدیگر متفاوت است.
به هریک از این گروهها بنابر سطح مهارت یک tier گفته می شود. مسائل موجود در شبکه ، اول با گروه اول در میان گذاشته می شوند، و اگر آن مسائل از حد توان این گروه پیچیده تر بودند، گروه دوم که متشکل از تکنسین های با تجربه تری می باشد به بررسی مسائل می پردازد.

از آنجا که همه افراد درگیر در حل یک مسئله همه کارهای خود را ثبت می کنند در مراحل بعدی عیب یابی و رفع آن ساده تر می شود. علاوه براین، یادداشت برداری دقیق، از انجام مجدد کارهایی که قبلا توسط دیگران انجام شده است، ممانعت بعمل می آورد.

آخرین مرحل اشکال زدایی اینست که برای کاربر توضیح دهید که چرا و چه کارهایی را برای رفع مسئله انجام داده اید. گرچه اغلب کاربران تمایلی به شنیدن جزئیات تکنیکی کار ندارند اما بد نیست اجازه دهید کاربران بدانند که آیا آنها باعث بروز خطا شده اند، مشکل را تشدید کرده اند و یا رفع آنرا پیچیده تر کرده اند. این آموزش تدریجی کمک خواهد کرد که دفعه بعد زودتر بتوانید شبکه را اشکال زدایی کنید و یا اینکه اصلا از بوجود آمدن مجدد مشکل بخصوصی جلوگیری کنید.