راههای دسترسی به روتر و سوئیچ

راههای دسترسی به روتر وسوئیچ

 

Console  port:

هنگامی که یک device را برای بار اول خریداری می کنید هیچ تنظیمی روی آن وجود ندارد بنابراین تنها راه دسترسی به ios و configure کردن آ ن استفاده از پورت  console می باشد.

در این روش شما به کمک کابل Rollover روتر یا سوئیچ را به یک pc متصل و به کمک نرم افزار  Hyper Terminal با روتر یا سوئیچ ارتباط برقرار کرده  و آن را تنظیم می کند.

نکته :کابل Rollover کابلی است که یک سر آن دارای کانکتورRj 45جهت اتصال به پورت  Console و سر دیگر آن دارای کانکتور 9 pin جهت اتصال به  Com port کامپیوتر می باشد .

 

Telnet:

در صورتی که هنگام تنظیم کردن اولیه روتر ویا سوئیچ آدرسی (Ip address )رابه آن نسبت داده باشید براحتی می توانید در یک شبکه Tcp/Ip  به روتر یا سوئیچ دسترسی پیدا کرده و آن را تنظیم کنید. این ارتباط از طریق سرویس Telnet و استفاده از پروتوکل Telnet می باشد.

در صورت داشتن آدرس  IP Address روتر و یا سوویچ و همچنین فعال بودن امکان دسترسی از طریق Telnet می توانید با Telnet کردن به آنها تنظیمات مورد نظرمان را روی آنها اعمال کنید.

 

Auxiliary port :

در روش دوم یعنی استفاده از پورت Aux ،شما می توانید از راه دور با روتر و یا سوئیچ ارتباط برقرار کرده و آنها را تنظیم کنید .این ارتباط از طریق بستر مخابراتی  صورت می پذیرد.

به طور مثال با متصل کردن یک روتر به یک مودم  و ارتباط از طریق خطوط Dial up می توان به روتر دسترسی پیدا کرده و آن را تنظیم کنید.

 

Web Browser:

این ارتباط زمانی امکان پذیر خواهد بود که Device  جهت کار در شبکه TCP/IP آماده شده باشد. این بدان معنی است که دارای یک IP Address  باشد تا به کمک آن بتوان  WEB Page مربوطه را Browse  کنید.

 

TFTP:

یکی دیگر از راههای ارتباط بین تجهیزات با Tftp Server می باشد. بنابراین می توان با بهره گیری از این پروتکل تنظیمات سوئیچ را در جای دیگری در شبکه و در واقع در یک Tftp Server نگهداری کرد.

/ 0 نظر / 219 بازدید