مرورگرهای اینترنتی

 مرورگر اینترنتی چیست؟

 مرورگر اینترنتی در حقیقت نرم افزاری است برای مشاهده ی سندهایHTML HyperText Markup Language ، اما از آن می توان به عنوان دروازه ای برای ورود به دهکده ی جهانی هم یاد کرد. می توان گفت مرورگر اینترنت مهم ترین ابزار برای استفاده از اینترنت به حساب می آید.

کدام مرورگر اینترنتی بهتر است؟

در حال حاضر شرکت های مختلف، مرورگرهای زیادی را روانه ی بازار کرده اند. به همین دلیل برای انتخاب مرورگری خوب، عاملهای مختلفی مانند سرعت، امنیت و خوش دست بودن را باید در نظر گرفت. در ادامه می توانید با چند مرورگر معروف اینترنتی آشنا شده و بهترین آنها را برای گشت و گذار خود در اینترنت انتخاب کنید. امتیازهایی که به هر یک از این مرورگرها داده شده، بر اساس آزمونهایی است که منتقدان سایت PC World بر روی تک تک این مرورگرها انجام داده اند.

فایر فاکس (Firefox)

این مرورگر در اولین حضورش توانست شوک زیادی را به مایکروسافت وارد کند. زیرا تا قبل از به بازار آمدن فایر فاکس، مرورگر مایکروسافت (IE) بیش از 98 درصد کاربران اینترنتی را در اختیار خود داشت. ولی کمتر از یکسال و نیم پس از ورود این رقیب تازه نفس، این رقم به 84 درصد کاهش یافته است!

به عقیده ی خیلی از استفاده کنندگان فایرفکس، این مرورگر سریع، ایمن و خوش دست است؛ یعنی کار کردن با منوها و قسمتهای تنظیمی اش بسیار راحت است. بیشتر کارشناسان با مقایسه انواع مرورگرها، فایرفاکس را ایمن تر از IE و با ظاهری مناسب تر از مرورگر اپرا (نگارش رایگانش) دانسته اند. از امکانات فایرفاکس می توان به Tabbed Browsing یا TB (عدم نیاز به باز شدن هر صفحه ی وب در پنجره ای جداگانه)، جلوگیری از باز شدن صفحات تبلیغاتی، مدیریت قابل قبول برای کلمه های عبور و دریافت فایل، امکان ذخیره ی سریع صفحات وب و قابلیت از بین بردن اطلاعات شخصی موجود در کامپیوتر اشاره کرد. این اطلاعات شخصی عبارتند از: سایت هایی که در گذشته ملاحظه کرده اید (تاریخچه یا History )، رد پایی که سایتها در کامپیوتر شما به جای میگذارند ( Cookies )، کاشه ( Cache ) و اطلاعات کاربری (کلمه عبور و شناسه که در حافظه مرورگر باقی می مانند). البته در آزمون های به عمل آمده از این مرورگر، مشاهده شده که فایرفاکس نمی تواند به طور خودکار به برخی از سایتها مرتبط شود؛ از جمله تعدادی از سایتهای بانکی که امکان استفاده از کارتهای اعتباری را می دهند.

حتما میدانید که مایکروسافت سالهاست با Internet Explorer درگیره و در برطرف کردن مشکلات و حفره های امنیتی این مرورگر تلاش بسیار زیادی میکند به همین دلیل شما می توانید از مرورگر قدرتمند Firefox محصولی از کمپانی Mozilla استفاده کنید. مرورگری امن، مطرح، قدرتمند و با امکانات فراوان و سرعت بالاست. این مرورگر محبوب را به خاطر کیفیت و کارایی بالایش هم ردیف سایر مرورگرهای مطرح دنیا مانند Internet Explorer و Opera و شاید بهتر از آنها شده است.

بعضی از امکانات این مرورگر قدرتمند عبارتند از :
توانایی باز نمودن تمامی پنجره ها به صورت ‏Tabbed Browsing تحت یک پنجره ی Firefox و توانایی جلوگیری از باز شدن پنجره های تبلیغاتی مزاحم به صورت Pop-up از جمله ویژگی های این مرورگر می باشد. امنیت بالا و جلوگیری از ورود Spyware ها و جاسوس ها به سیستم شما ویژگی برتر این نرم افزار است . مجهر به موتور قدرتمند جستجوی درونی می باشد و همچنین از سرعت بالا در دانلود فایلها از اینترنت سود می برد , می تواند فایلهای دانلود شده رو دسته بندی نموده و خودش در پوشه ای خاص ذخیره نماید! محیط زیبا همراه با امکانات فراوان از قبیل تغییر در شکل ظاهر و اضافه یا حذف نمودن Toolbar ها کار با فونتهای مختلف و درشت و ریز کردن صفحه همچنین مجهز بودن به Theme های گوناگون بر زیبایی و توانایی این مرورگر افزوده است . Firefox با تمامی نسخه های ویندوز سازگار است

اپرا (Opera)

اپرا بین بقیه ی رقبای خودش، تنها مرورگر پولی و غیر رایگان به شمار می رود و به پول ما تقریبا سی و پنج هزار تومان ناقابل قیمت دارد. البته نگارش رایگان این مرورگر هم قابل تهیه است، با این تفاوت که درون آن آگهی های تبلیغاتی هم وجود دارد. اما وجود این تبلیغات به هیچ وجه باعث مختل شدن کار مرورگر نخواهد شد.

اپرا مرورگری پایدار ( Stable )، سریع، خوش قیافه به همراه امکانات صوتی ویژه ای است. این مرورگر امکاناتی مانند TB، مدیریت بر کلمه های عبور، جلوگیری از صفحات بازشو و پخش و خواندن اخبار از گروه خبری RSS را نیز دارد.

کار کردن با منوهای تنظیم کننده ی اپرا کمی سخت است، ولی مدیریت و امکانات جالب این مرورگر در مورد صفحه های بازشو ( Pop-Up ) مثال زدنی است. آزمون های به عمل آمده نشان داده اند که این مرورگر به خوبی توانایی ارتباط با سایتهای مالی (مانند سایتهای بانکی) را دارد. این امکان در مرورگرهای دیگری مانند فایرفاکس، IE، موزیلا و ... با کمی مشکل رو به رو است. البته چون در حال حاضر سیستم بانکی اینترنتی در ایران جا نیفتاده است، ممکن است این موضوع برای کاربران ایرانی زیاد مهم نباشد!

Opera مرورگری سریع و قدرتمند می باشد که با دارا بودن قابلیت های بسیار زیاد در عرصه پرطرفدار مرورگرها (Browser) توانسته کاربران زیادی را به خود جلب کند . این مرورگر به تمام خواسته کاربران در وبگردی پاسخ مثبت می دهد . سرعت بالا در عین حفظ امنیت باعث می شود مرورگر مثل Internet Explorer در مقابل Opera و امثال آن زانو بزند . ولی مسلما همیشه کاربران مبتدی از حرفه ای بیشتر هستند و به همین دلیل است که هنوز اینترنت اکسپلورر نسبت به مرورگرهایی مثل اپرا کاربران بیشتری دارد . البته روزبروز بر حفره های امنیتی Internet Explorer افزوده می شود و احتمالا در اینده نچندان دور به منسوخ شدن آن می انجامد .

موزیلا (Mozilla)

شکست مرورگر نت اسکیپ (Netscape ) در مقابل IE، نقطه ی آغازی برای پیدا شدن و یا مطرح شدن دیگر مرورگرها بود و یکی از آنها مرورگر موزیلا است. این مرورگر بر پایه ی کدهای نت اسکیپ قدیمی و با بر طرف کردن ایرادهای آن نوشته شده است. این مرورگر مانند فایر فاکس امکاناتی چون TB، جلوگیری از نمایش صفحات بازشو، نظارت دقیق روی کوکی ها و ... دارد. به علاوه در موزیلا قسمتی هم برای دریافت نامه های الکترونیکی و جلوگیری از ورود هرزنامه ها (Spam ) در نظر گرفته شده است.

اما این مرورگر هم مانند فایرفاکس (محصول دیگر همین شرکت) مشکلاتی برای اتصال با برخی سایتها دارد.


مرورگر مایکرسافت (IE)

تقریبا بیشتر کاربران اینترنتی در سراسر دنیا این مرورگر را تنها انتخاب خود برای ارتباط با اینترنت می دانند. این موضوع دو دلیل اصلی دارد: اول، وجود IE در دل ویندوز و بی نیاز بودن کاربران به تهیه مرورگر اینترنتی از جای دیگر و دوم معروف بودن بیش از اندازه ی شرکت مایکروسافت. البته این معروف بودن و پرکاربر بودن باعث شده است که IE در کانون توجه نفوذگران و خراب کارها قرار بگیرد و همین موضوع باعث پدیدار شدن مشکلات امنیتی فراوانی برای IE شده است. البته مایکروسافت هم در این میان با انتشار وصله های امنیتی سعی در بر طرف کردن مشکلات امنیتی مرورگر خود کرده است. اما متاسفانه تعداد زیادی از کاربران علاقه ای به تهیه یا نصب این گونه وصله ها ندارند.

 

نت اسکیپ (Netscape)

شاید بتوان این مرورگر را پسر عموی موزیلا دانست! زیرا کدهای نسخه های جدید برنامه، بر اساس مرورگر موزیلا نوشته شده است. ضمن آن که درون این مرورگر می توان رد پایی از شرکت AOL (America On-Line) را هم پیدا کرد؛ از جمله جعبه ابزار، پیفام بر و .... این شرکت که جزو امکانات اضافی در هنگام نصب این مرورگر به حساب می آید. در نسخه ی جدید نت اسکیپ تغییرات زیادی در شکل ظاهری برنامه به وجود آمده است و خیلی ها آن را یکی از خوش قیافه ترین مرورگرها می دانند. این مرورگر هم تقریبا تمامی امکانات مرورگر موزیلا را دارد، ضمن اینکه می توان در جعبه ابزار آن قسمتهایی را اضافه کرد تا به کمک آنها جدید ترین خبرهای اقتصادی، ورزشی و ... را هم دریافت کرد.

 

اونت (Avant)

این مرورگر امکانات جالبی برای استفاده ی همزمان از چند صفحه را دارد. به این ترتیب که شما می توانید تمامی صفحات را به طور هم زمان و با ابعاد دلخواهتان (کنار هم باز شده) داشته باشید. این مرورگر هم می تواند جلوی صفحات بازشو را بگیرد و کنترل خوبی روی کوکی ها دارد. نکته ی جالب دیگر درباره ی این مرورگر مربوط به شلوغی نوار ابزار آن است، طوری که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن یافت می شود! امکاناتی ماند موتور جستجوگر یاهو!، ایجاد تغییر در اندازه و نوع قلم (در متن های نوشتاری)، تاریخچه و ... را می توانید به راحتی در نوار ابزار آن بیابید.

این برنامه نمونه ی بارز و کامپیوتری «گنجشک را جای قناری رنگ کردن» است. در حقیقت نمی توان به این برنامه مرورگر اینترنتی گفت، زیرا که خودش به تنهایی کاربرد ندارد و فقط باید آن را روی مرورگر مایکروسافت نصب کرد. در واقع با نصب آن می توانید مرورگر IE خود را به امکاناتی مانند TB، جلوگیری از نمایش صفحات بازشو، کنترل روی ActiveX و ... مجهز کنید.

اگر شما هم مانند خیلی از کاربران، دل کندن از مایکروسافت را بزرگ ترین غم بشری می دانید، نصب این مرورگر رابه شما توصیه می کنیم. ضمن اینکه اگر از شلوغی نوار ابزار آن خوشتان نیامد، می توانید فقط با یک کلیک راست آن را کمی پاکسازی کنید تا شباهت بیشتری به IE داشته باشد.

امروزه دقدقه ی بیشتر کاربران اینترنت پیدا کردن یک مرورگر خوب می باشد
منم قصد دارم چندتا از مرورگرها را به شما معرفی کنم
همه رو استفاده کنید تا بلاخره یکی رو پیدا کنید که مد نظر شما باشه یعنی ازش راضی باشین
نرم افزار Avant Browser یکی دیگر از مرورگر هایی است که بر پایه اینترنت اکسپلورر کار می کند. این نرم افزار دارای سرعت بالا، پایداری، محیط کاربر پسند و ویژگی چند پنجره در یک پنجره می باشد. این مرورگر با پشتیبانی از ۴۱ زبان زنده دنیا در نوع خود بی نظیر است.این نرم افزار کاملاً رایگان می باشد و برای استفاده از آن هیچگونه محدودیتی وجود ندارد، به دور از هر گونه تبلیغ و یا نرم افزار های جاسوسی می باشد.


Google Chrome

از چهارچوب مشابه دیگر مرورگر ها بهره برده است. بویژه در استفاده از تکنیک تهیه لیست سیاه از سایت های مخرب و روش گشت وب سایت ها در پشت لایه های امنیتی از جمله درون “جعبه شنی” و مرور ناشناس اینترنت. گوگل با ارائه گوگل کروم وارد بازار مرورگرهای وب شده است که هنوز انحصار آن در دست مایکروسافت اینترنت اکسپلورر می باشد. اما آیا این تفاوت های امنیتی کروم باعث می شود این مرورگر در جلوه کاربران متمایز ظاهر شود؟ گوگل کروم از قابلیتی معرفی شده در Internet Explorer 9 بهره می برد با نام مرور نا شناس (Incognito) که اجازه میدهد کاربر در این وضعیت با مرور وب سایت ها هیچ رد پایی از خود بر جای نگذارد حتی فایل های کوکی فقط تا هنگام باز بودن پنجره جست و جو در سیستم زنده خواهند بود.همچنین در لایه بعدی امنیتی گوگل تصمیم گرفته است که از ترجمه صفحات در جعبه شنی (sand box rendering) استفاده کند. این جعبه شنی در واقع به مفهوم ساده به معنی آن است که هنگامیکه یک مهاجم سعی می کند به درون مرورگر نفوذ کند و بتواند از طریق آن به فایل های سیستمی و ریجستری دسترسی پیدا کند، مرورگر در وضعیت جعبه شنی کار را برای مهاجم سخت تر می کند زیرا وی میبایست اکنون راهی نیز برای دور زدن جعبه شنی فراهم کند.


Safari

شاید برایتان سخت باشد از میان مرورگرهای Opera و Chrome و Firefox مرورگری را انتخاب کنید ولی باید بدانید انتخاب شما سخت تر هم شده است ! شرکت Apple نسخه 5 مرورگر خود را وارد بازار کرده است . نسخه 5 بعد از ورود به بازار بسیار سریع میان کاربران جا باز کرده است . یکی از خصوصیات های این مرورگر قدرتمند و سریع ، ظاهر فوق العاده زیبای آن است . از نظر قابلیت های مهم باید بگوییم هیچ دسته کمی از مرورگرهای ذکر شده ندارد بلکه بسیار قدرتمند تر و سریعتر از آنهاست .
Safari شاهکار شرکت Apple است. این نرم افزار مرورگر (Browser) قدرتمندی است که برای دو سیستم عامل Mac و Windows ارائه می شود . مرورگر سریع صفحات با امنیت بسیار بالا و همچنین ظاهری بی نظیر در میان مرورگرها کاربران هنگام مرور صفحات به وجد می آورد . از نظر سرعت شرکت اپل اعدای بی نظیر بودن را دارد . این نرم افزار در اجرا جاوا اسکریپت از همه مرورگرها سریعتر است و باعث می شود بارگذاری صفحات بسیار سریع انجام شود . قابلیت های معمول مرورگرها یعنی Tab Browsering و Pop-Up Blocker نیز در این مرورگر وجود دارد . همچنین نمایش سایت هایی که شما بیشتر از بقیه سایت ها به آنها مراجعه می کنید ، در صفحه اول این مرورگر تعبیه شده است .

SRWare Iron

SRWare Iron نام مرورگری جالب برای بازدید از صفحات وب می باشد که می تواند جایگزین مناسبی هم برای مرورگر گوگل کروم باشد. این مرورگر نقاط بحرانی گوگل کروم را نداشته ، بنابراین شما می تواید از آن و امکانات ابتکاری آن بدون هیچ گونه نگرانی در مورد حفظ حریم خصوصی تان در اینترنت استفاده کنید. این مرورگر دارای امکاناتی همانند مرورگر های دیگر می باشد. همچنین این مرورگر قابل حمل بوده و برای استفاده نیازی به نصب ندارد. این مرورگر بر روی ویندوز های مختلف از جمله ویندوز ۷ قابل استفاده می باشد.


Wyzo

امروزه شرکت های مختلف نرم افزارهای مرورگر را ارائه می کنند که هریک نیز دارای خصوصیاتی منحصر به فرد هستند و یا برموضوع خاصی در یک مرورگر تأکید شده است. اپرا ، فایرفاکس ، اینترنت اکسپلورر و گوگل کروم از جمله معروف ترین و بهترین مرورگرهای اینترنتی هستند که توسط شرکت های بزرگی معرفی شده و پشتیبانی می شوند و در نسخه های جدیدتر خود همواره در تلاش اند تا نقص های موجود را برطرف کنند و امکانات جدید و نوینی را به کاربران خود ارائه کنند تا سهم بیشتری از بازار را در اختیار بگیرند. در این میان برخی نرم افزارهای نچندان معروف نیز وجود دارند که با وجود سابقه و تجربه کم در این زمینه ، توانسته اند با بهره گیری از تجربیات و امکانات دیگر مرورگرها ، مرورگری با امکانات بسیار ایده آل ارائه دهند. Wyzo نام مرورگری است که برپایه فایرفاکس ساخته شده است و می تواند به شما امکان مدیریت دقیق ، کامل و آسان بر کلیه کارهای اینترنتی را بدهد. این نرم افزار از سرعت بسیار بالایی در دانلود و بازکردن صفحات وب برخوردار است و با استفاده از آن می توانید با امنیت کامل در اینترنت به گشت و گذار بپردازید و دانلود های خود را انجام دهید. از جمله نکات قابل توجه در مورد این مرورگر می توان به امکان دانلود فایل های تورنت اشاره کرد که شما را از نرم افزار های مخصوص دانلود تورنت ها بی نیاز می کند. همچنین این مرورگر از ظاهر بسیار زیبایی برخوردار است. در ضمن طرفداران فایرفاکس نیز می توانند با خیال راحت از تمامی Add-on های فایرفاکس در Wyzo نیز استفاده نمایند


نحوه عملکرد مرورگرهای وب

مرورگر وب ، برنامه ای است که با استفاده از آن صفحات وب درخواست و پس از ارسال توسط سرویس دهنده وب ، نمایش داده می شوند . نرم افزار فوق مسئول ایجاد هماهنگی لازم به منظور ارتباط بین کامپیوتر شما و سرویس دهنده وبی است که بر روی آن یک و یا چندین وب سایت وجود دارد. پس از فعال نمودن مرورگر وب و درج آدرس یک وب سایت در بخش آدرس آن ، مرورگر با سرویس دهنده وب ارتباط برقرار نموده و خواسته شما مبنی بر درخواست یک صفحه را برای آن ارسال می نماید . پس از ارسال پاسخ لازم از طرف سرویس دهنده وب، ماحصل کار بر روی کامپیوتر شما نمایش داده می شود . مرورگر ، کدهای ارسالی توسط سرویس دهنده را که توسط زبان هائی نظیر HTML و یا XML نوشته شده اند را تفسیر و آنان را با فرمت مناسب نمایش می دهد .


نحوه انتخاب یک مرورگر

یک مرورگر معمولا" همزمان با نصب سیستم عامل بر روی کامپیوتر شما نصب می گردد . شما می توانید در صورت تمایل یک و یا چندین مرورگر دیگر را بر روی سیستم خود نصب نمائید . به منظور انتخاب یک مرورگر  می توان پارامترهای متعددی را بررسی نمود : 

  • سازگاری : آیا مرورگر با سیستم عامل نصب شده بر روی کامپیوتر سازگار است ؟
  • امنیت : آیا مرورگر نیازهای امنیتی شما را تامین می نماید ؟
  • استفاده آسان : آیا مرورگر دارای منوها و گزینه هائی است که امکان یادگیری و استفاده از آنان آسان است ؟
  • کارائی : آیا مرورگر  بدرستی محتوی وب را تفسیر و نمایش می دهد ؟ آیا به منظور ترجمه محتویات خاصی می بایست دستگاه ها و یا برنامه های جانبی دیگری را بر روی سیستم نصب نمود ؟
  • جذابیت و گیرائی : آیا بخش رابط کاربر مرورگر دارای جذابیت و شکل ظاهری مطلوبی است و بگونه ای طراحی شده است که نمایشی قابل قبول از اطلاعات را ارائه می نماید ؟


/ 0 نظر / 78 بازدید