مراحل اشکال زدایی در یک شبکه

تشخیصعلت

در حین اشکال زدایی یک شبکه، وقتی بدنبال علتایجاد مشکلی هستید، از ساده ترین موارد شروع کنید. بعنوان مثال اگر یک ایستگاه کاریقادر به برقراری ارتباط با سرور فایلی نمی باشد، کار را با بررسی مسیریاب بین دوسیستم نباید شروع کرد، بلکه اول باید به بررسی موارد ساده تری مثل اینکه آیا کابلشبکه به کامپیوتر متصل می باشد یا خیر بپردازید.
مسئله مهمدیگر اینکه باید کار خود را منظم انجام دهید و هرچه را که بررسی می کنید ثبت کنیدتا زحمت شما دوچندان نشود.

 

 

پیدا کردن راه حلی مناسب

بعد از محدود کردن منشا مشکل به یکی ازتجهیزات شبکه، نوبت آن میرسد که تعیین کنید آیا مشکل سخت افزاری و یا نرم افزاری میباشد.

اگر مشکل سخت افزاری باشد می توانید بخش مشکوک را عوض کنید و یا ازوسیله ای معادل استفاده کنید. بعنوان مثال، مسائلی که در تبادل اطلاعات بوجود میآیند ممکن است شما را مجبور کنند کابل ها را تک تک عوض کنید تا کابل معیوب پیداشود.
اگر مشکل مربوط به یک سرور باشد می توانید کار را با تعویض قطعات آن (مثلاهارد دیسک) شروع کنید. اگر مشخص شود که مشکل نرم افزاری بوده است می توانید داده هارا روی کامپیوتر دیگری ذخیره کنید و نرم افزارهای موجود روی کامپیوتر معیوب رادوباره نصب کنید.

در بعضی از موارد محدود کردن منشا مشکل به بخش های کوچکترمی تواند خود شامل رفع عیب هم بشود. بعنوان مثال اگر برای پیدا کردن کابل معیوب، تکتک کابل ها را به نوبت عوض کنید، تعویض کابل معیوب در واقع عیب را رفع می کند. امادر مواردی دیگر ممکن است کار به این سادگی نباشد و مثلا مجبور باشید یک برنامهسرویس دهنده یا سیستم عاملی را مجددا نصب کنید. در اینصورت چون کاربران دیگر همممکن است نیاز به دستیابی به آن سرور را داشته باشند، مجبور خواهید شد رفع عیب رابه زمان دیگری که کسی با شبکه کاری ندارد و از داده ها نسخه پشنیبان برداشته شدهاست، به تعویق بیاندازید. در بعضی از موارد دیگر ممکن است مجبور شوید بعنوان مثالبرای نصب کابل های جدید از دیگران کمک بگیرید. در اینصورت باید برنامه را طوریتنظیم کنید که کار نصاب کابل، کار شبکه و کاربران را مختل نکند.

/ 1 نظر / 49 بازدید
ali mahrooz

سلام خوبي وبلاگ خيلي قشنگ و جالبي داري خوشحال ميشم اگه به سايت من هم سر بزني در مورد فروش اکانت هاي رپيدشير و مگا آپلود هستش منتظرتم راستي ميشه يه لينک از سايت من تو وبلاگت بدي با همين عنوان فروش اکانت هاي رپيدشير و مگا آپلود ايشالا جبران ميکنم مرسي فعلا باي